W dzisiejszych czasach wykorzystanie technologii oraz video w nauczaniu jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej, a jednocześnie bardziej efektywne – trzeba jednak wiedzieć jak to zrobić mądrze, aby uczniowie skorzystali jak najwięcej. Samo oglądanie filmów, seriali, czy skrótów nagrań nie jest jeszcze wystarczające, aby poszerzać swoją znajomość języków obcych.

Osobiście podczas lekcji online (i nie tylko – choć teraz uczę tylko online) korzystam z video regularnie dzięki czemu moi uczniowie chętniej biorą udział w rozwiązywaniu zadań, szybciej osiągają kolejny poziom znajomości języka, a ja łatwiej przygotowuję się do zajęć i oszczędzam czas.

O tym w jaki sposób pracować z video oraz o przykładowych ćwiczeniach z dowolnym nagraniem z You Tube opowiadam w bezpłatnym webinarze „Klipy video na lekcji języka obcego”, który możesz obejrzeć >tutaj<<.

Poniżej przedstawiam Ci listę moich 5 ulubionych stron internetowych na których znajdziesz mnóstwo inspiracji, gotowych ćwiczeń, a także scenariuszy zajęć wykorzystujących nagrania video.

1. ESL Video – to moja ulubiona strona, bo zawiera bardzo rozbudowane wyszukiwanie filmów zarówno pod kątem poziomu językowego uczniów jak i tematu. Do każdego nagrania mamy przygotowane quizy sprawdzające rozumienie treści oraz dodatkowe ćwiczenie na słownictwo (na wyższych poziomach). Strona jest bezpłatna i nie wymaga logowania, co znacznie ułatwia korzystanie z dostępnych tam treści – wystarczy wpisać adres w wyszukiwarkę.

2. Learn English Kids – prowadzona przez British Council sprawdzi się świetnie dla młodszych uczniów – nie tylko w kierunku wykorzystania nagrań video, ale również nauki gramatyki, słownictwa, literowania, pisania oraz czytania. Lekcje z video zawierają układ: ćwiczenie wprowadzające – nagranie – ćwiczenia uzupełniające. Strona jest bardzo intuicyjna i nadaje się również do samodzielnej pracy uczniów w domu. Dodatkowo możemy wydrukować lekcje w pliku PDF, co rozwiązuje problem podczas lekcji stacjonarnych.

3. ESL Tube – treści na tej stronie prowadzone są w formie bloga i przygotowywane przez nauczycieli języków obcych. Do każdej propozycji dołączone są również ćwiczenia follow-up tj. pytania na rozgrzewkę oraz pytania do prowadzenia dyskusji po obejrzeniu video. Bardzo ciekawe tematy z różnych dziedzin i kategorii.

4. Ed Puzzle – nagrania video na tej stronie zawierają już przygotowane wcześniej pytania różnego typu otwarte lub zamknięte. Nagranie zatrzymuje się w momencie w którym uczeń ma odpowiedzieć na pytanie i wznawia automatycznie po udzieleniu odpowiedzi. Bardzo ciekawe i interesujące narzędzie, bo można zrobić tam również ćwiczenia dla uczniów samodzielnie. Wymagane utworzenie bezpłatnego konta i zalogowanie się.

5. English Central – bardzo innowacyjna strona internetowa, która zawiera mnóstwo filmów na lekcje na różnym poziomie zaawansowania. Dodatkowo do każdego video przygotowane są ćwiczenia: definicje słownictwa, nagrywanie swojego dźwięku, wyjaśnianie nieznanych słów. Narzędzie świetnie sprawdzi się również podczas lekcji indywidualnych.

Wykorzystanie video na lekcji może być bardzo efektownym narzędziem pomagającym w lepszym i szybszym poznaniu języka obcego. Warto korzystać z tego, co dziś mamy na wyciągnięcie ręki i wplatać to do swoich standardowych zajęć.