POBIERZ E-BOOKA

LEKCJE INDYWIDUALNE CZY KURS W SZKOLE JĘZYKOWEJ?

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego u wielu z Was przychodzi moment podejmowania decyzji o rozpoczęciu nauki języka angielskiego. Do wyboru dzisiaj mamy bardzo bogatą ofertę lektorów i szkół językowych, które zasypują nas atrakcyjnymi ofertami o podjęciu nauki właśnie u nich. Są wśród Was również tacy, którzy już kilka razy próbowali, ale jakoś nie udało się kursu dokończyć, albo nie było widać postępów.

Jaką opcję wybrać, aby w końcu nauczyć się języka? Być może zmartwię Cię, ale wybór oferty jest tylko niewielką (choć bardzo istotną) częścią tego złożonego procesu jakim jest opanowanie języka obcego. Jeśli Twoja motywacja do nauki jest znikoma lub nie chcesz poświęcić więcej swojego czasu niż lekcje raz w tygodniu to wybór oferty w Twoim przypadku ma znikome znaczenie. Natomiast, jeśli pragniesz mówić po angielsku, jesteś zmotywowany do pracy i świadomie podejmujesz decyzję o rozpoczęciu kursu językowego, to mam nadzieję, że ten wpis pomoże podjąć Ci właściwą decyzję.

Szkoła językowa czy lekcje indywidualne?

Szkoła językowa zwykle oferuje lekcje w grupach (4-8 kursantów w grupie). Cena zajęć za pojedynczą lekcję jest wówczas nieporównywalnie mniejsza niż lekcja indywidualna z lektorem. Zajęcia w grupie pomagają osobom, które komfortowo czują się wśród innych ludzi, nie mają wielkich oporów przed mówieniem i popełnianiem błędów, lubią uczyć się w towarzystwie, wymieniać swoje poglądy i doświadczenia oraz swobodnie czują się w temacie rywalizacji. Od tego czy zajęcia spełnią Twje oczekiwania zależy nie tylko grupa do której trafisz, ale również lektor, który będzie prowadził Twoje zajęcia. I tutaj sprawa się komplikuje. O ile trafisz na lektora z wykształceniem, kwalifikacjami oraz profesjonalnym podejściem, to prawdopodobnie będziesz bardzo zadowolony. Biorąc pod uwagę ogromną konkurencję na rynku, wciąż pojawiające się nowe szkoły językowe wybrałabym tę z doświadczeniem i rekomendacją. Szkoły muszą obniżać dzisiaj ceny za kursy, aby utrzymać się na rynku, a co za tym idzie zatrudniać lektora za niższą stawkę. Lektor z wyższymi kwalifikacjami i doświadczeniem za niską stawkę pracować nie będzie. Dlatego bardzo możliwe, że trafisz na kogoś, kto po prostu nie spełni Twoich oczekiwań. Proponuję zbadać rynek i wybrać nie tylko najkorzystniejszą ofertę, ale również jak najwięcej dowiedzieć się o lektorze, który będzie zajęcia prowadził.

Lekcje indywidualne jak sama nazwa wskazuje są „szyte na Twoją miarę”. Oznacza to, że będziesz się uczył tylko tego, czego Ty potrzebujesz, z czym masz kłopoty i co powinieneś rozwijać. Lektor skupiony jest przez 60 minut tylko na Tobie i Twoim angielskim. To bardzo duży komfort w nauce języka obcego. Spośród wielu ofert na rynku możesz wybrać lekcje z dojazdem, lekcje u lektora lub coraz częściej popularne dzisiaj lekcje online. Jeśli chcesz się uczyć w swoim tempie, odczuwasz dyskomfort pracując w większych grupach, wolisz skupić się w nauce tylko na sobie lub przygotowujesz się do egzaminów językowych czy np.: rozmów kwalifikacyjnych to z pewnością ta opcja jest dla Ciebie. Dzięki mediom społecznościowym, stronom www, czy kanałom YouTube możesz wcześniej poznać (o ile lektor swoje konta tam posiada) jaką wartość prezentuje i czy odpowiada Ci Jego/Jej styl. Przy takich lekcjach musisz liczyć się również z tym, że za dobrego lektora trzeba będzie więcej zapłacić.

Mam nadzieję, że choć trochę rozjaśniłam Ci sytuację związaną z Twoją decyzją. Trzymam kciuki za Twoją naukę języka angielskiego. Odwiedzaj tego bloga, jeśli masz ochotę poznać najnowsze ciekawostki ze świata języków obcych:)

Zapisz się do mojego newslettera! Co tydzień przygotowuję garść materiałów do samodzielnej nauki języka angielskiego, które możesz trzymać prosto na swoją pocztę:)

Zapisz się

Cześć!

Nazywam się Klaudia Rogalska i pomagam nauczycielom prowadzić nowoczesne lekcje angażujące uczniów poprzez kursy online i kreatywne materiały dydaktyczne. Współpracuję z nauczycielami języków obcych, których uczę nowych umiejętności: prowadzenia lekcji bez kserówki, nauczania online, tworzenia edukacyjnych escape roomów oraz korzystania z nowoczesnych technologii.

Dowiedz się o mnie więcej