POBIERZ E-BOOKA

5 POMYSŁÓW NA NAUKĘ SŁÓWEK

Zastanawiasz się jak pomóc swojemu dziecku nauczyć się nowych angielskich słówek? Znasz na pewno sposób ‘wkuwania’ słówek z listy lub samodzielnie zrobionego słowniczka. Nie ma w tym nic złego o ile Twoje dziecko jest na tyle chętne i zmotywowane, żeby tak się uczyć. Jeśli jednak jest inaczej zapoznaj się z poniższym artykułem, w którym pokażę Ci 5 sposobów z wykorzystaniem fiszek. Dzięki nim Twoje dziecko będzie uczyło się z zaangażowaniem, radością, a przede wszystkim bardzo efektywnie.

Czym są fiszki?

FISZKI, to niezawodny i bardzo efektywny sposób na naukę nowych słówek. Każda fiszka, czyli mała karteczka to jedno słówko. Na jednej stronie piszemy wyraz po angielsku, a na drugiej po polsku, np.: head – głowa. Dla młodszych dzieci można zrobić fiszkę obrazkową umieszczając obrazek zamiast tłumaczenia po polski. Własnoręcznie zrobione fiszki to dodatkowa możliwość na ćwiczenie np.: pisania. Dziecko, które samo przygotowuje swoje materiały do nauki uczy się już podczas ich przygotowywania. Jeśli jednak zależy Ci na czasie w internecie znajdziesz mnóstwo stron proponujących wykonanie fiszek on-line i wydrukowanie. Istnieją również gotowe zestawy fiszek, które można kupić w księgarniach językowych. Z doświadczenia wiem, że najlepiej jednak dzieciom uczy się z własnoręcznie zrobionych karteczek. Mają one dla dzieckawiększą wartość niż zakupione materiały, więc będą też chętniej do nich wracać.

Jak wykorzystać fiszki do nauki słówek?

  • Karteczki układamy przed sobą angielskim słówkiem do góry i podajemy znaczenie po polsku. Jeśli dziecko podało znaczenie słówka poprawnie odkłada je na prawą stronę, jeśli nie odkłada na lewą. Tak postępujemy z każdą karteczką do momentu, aż wszystkie słówka znajdą się po prawej stronie. Czynność powtarzamy tłumacząc słówka z polskiego na angielski. W ten sposób można się uczyć niemalże wszędzie np.: jadąc samochodem do szkoły, leżąc na kanapie, czy czekając w kolejce do lekarza.
  • 5 karteczek rozkładamy przed sobą, dziecko stara się zapamiętać wszystkie słowa, po czym zamyka oczy, zabieramy jedną karteczkę i pytamy czego brakuje? Powtarzamy czynność kilka razy.
  • 7 karteczek układamy przed sobą, dziecko czyta wyrazy po angielsku. Zakrywamy ostatnią karteczkę czystą karteczką, dziecko czyta wyrazy raz jeszcze i podaje zakryty wyraz. Zakrywamy kolejną karteczkę i powtarzamy czynność do momentu, aż wszystkie karteczki zostaną zakryte.
  • Wspólnie z dzieckiem tworzymy „pudełko na fiszki”, które stawiamy w określonym miejscu, np.: przy wejściu do pokoju dziecka. Świetnie sprawdzi się tutaj np.: pudełko po chusteczkach. Wkładamy tam wszystkie fiszki. Za każdym razem, kiedy dziecko wchodzi do swojego pokoju losuje jedną fiszkę i powtarza słówko. Jest to dobry sposób na systematyczne powtarzanie już opanowanych słówek. Można też pobawić się w zdobywanie punktów, np.: wylosuj 10 fiszek, zbierz 10 punktów za które dostaniesz nagrodę np.: 10 minut dłużej pooglądasz telewizję. Dla bardziej zaawansowanych: losujemy słówko i układamy z nim zdanie.
  • Fiszki można wykorzystać również do zabawy w popularne gry tj: kalambury. Losujemy z pudełka fiszkę, pokazujemy lub rysujemy słowo. Dziecko odgaduje hasła po angielsku. Udanej zabawy!

Mam nadzieję, że pomysły przypadły Ci do gustu, a opisane sposoby przyczynią się do bardziej efektywnej nauki Twojego dziecka. Już niedługo artykuł o tym „Jak pomóc dziecku poprawnie pisać po angielsku?”. Zapisz się do naszego newslettera, aby nic Cię nie ominęło!

Cześć!

Nazywam się Klaudia Rogalska i pomagam nauczycielom prowadzić nowoczesne lekcje angażujące uczniów poprzez kursy online i kreatywne materiały dydaktyczne. Współpracuję z nauczycielami języków obcych, których uczę nowych umiejętności: prowadzenia lekcji bez kserówki, nauczania online, tworzenia edukacyjnych escape roomów oraz korzystania z nowoczesnych technologii.

Dowiedz się o mnie więcej