POBIERZ E-BOOKA

3 POMYSŁY NA ŚWIĄTECZNE AKTYWNOŚCI NA LEKCJI JĘZYKA OBCEGO

Lekcje świąteczne to idealny czas na to, aby zachęcić uczniów do nauki języka obcego. Dzięki piosenkom, filmom i reklamom o tematyce świątecznej, którym towarzyszy bardzo często klimat radosnego czasu, możemy wprowadzić nowe słownictwo i wyrażenia, „osłuchać” z językiem, skłonić do mówienia. Poza standardowymi lekcjami z kartami obrazkowymi, wyrazowymi, czy kartami pracy możemy wykonać nieco bardziej angażujące aktywności. W tym artykule proponuję Ci 3 zabawy, które sprawdzą się na Twoich świątecznych lekcjach. Obejrzyj video lub przeczytaj artykuł:

  1. 1. Roll the dice – zabawę możemy wykorzystać na przykładzie choinki lub bałwana. Dzielimy uczniów na grupy i wręczamy duże wycięte z kartonu lub brystolu np.: choinki. Pozostałe dekoracje tj. aniołki, lampki, łańcuchy, bombki, gwiazdki numerujemy od 1 do 6. Zabawa polega na rzucaniu kostką i ubraniu choinki. Jeśli grupa wylosuje np.: 1 to zabiera dekorację spod tego numeru. Jeśli w kolejnej turze ta sama grupa wylosuje kolejny raz 1, to nie zabiera nic i tak do momentu, aż uzbiera wszystkie 6 dekoracji na choinkę. Grupa, która zrobi to jako pierwsza wygrywa, np.: drobny świąteczny upominek. Możemy kontynuować ćwiczenie wymieniając się choinkami i je opisując, np.: ile czego jest na drzewku lub w jakich kolorach. Zabawę można również przeprowadzić w parach na kartkach lub w zeszytach.
  2. 2. Piosenki – prawie wszystkie piosenki świąteczne nadają się do inscenizacji. Takie utwory jak: „Rudolph, the red...”, „Frosty, the snowman”, czy „Jingle Bells” są dodatkowo bardzo bogate w treść i przyjemną dla ucha linię melodyczną. Dzięki nim możemy zrobić w klasie mini – przedstawienia przebierając się za postaci z piosenki i imitując historię. Możemy podzielić uczniów na role i poprosić, aby przyniosły rekwizyty elfów, reniferów i mikołajów z domu. Efektem końcowym tej pracy może być nagrany teledysk. Teledysk możesz nagrać już swoim telefonem. Nie musisz wrzucać go od razu do sieci, ale samo nagranie uczniów i pokazanie im efektu końcowego zmobilizuje i zmotywuje ich do pracy jeszcze bardziej. Moi uczniowie byli naprawdę podekscytowani. Robiliśmy taki teledysk rok temu w ramach projektu e-twinning. Wspólnie z uczniami z innych krajów nagrywaliśmy teledysk do „We wish you a Merry Christmas”. Zobacz nagranie tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=67aYuUY6ZUI
  3. 3. Mikołajkowe prezenty – ta zabawa, to urozmaicona wersja Mikołajek. Każdy uczeń robi prezent za określoną kwotę np.: 30zł. Ustalamy, że kupujemy coś uniwersalnego, czyli coś co sprawdzi się dla dziewczynki, jak i dla chłopca i pakujemy prezenty w papier tak, aby nie było wiadomo, co to jest. Następnie przygotowujemy dla uczniów tyle pytań ilu jest uczniów np.: 25 pytań w języku angielskim (dotyczących świąt lub innego dowolnego tematu) i numerujemy prezenty. Pierwszy uczeń wybiera numer pytania, odpowiada na nie i otrzymuje prezent o numerze pytania. Nie może go jeszcze rozpakować. Kolejny uczeń wybiera nr pytania, odpowiada na nie i otrzymuje prezent. Uczeń, który odpowiadał jako drugi może wymienić swój prezent na prezent poprzedniego kolegi. Kolejno odpowiada trzeci uczeń, otrzymuje prezent i również ma prawo wymiany na dowolny prezent poprzednich kolegów. Sytuacja powtarza się do momentu, aż odpowiada ostatni uczeń i zostaną rozdane wszystkie prezenty. Dopiero wtedy można odpakować prezent. Każdy uczeń ma szansę wymiany prezentu tylko raz. Zabawa sprawia uczniom wiele radości i podekscytowania. Możemy kontynuować aktywność zachęcając uczniów do opisywania swojego prezentu oraz odczuć z nim związanych.

Jeśli spodobały Ci się pomysły lub masz jakieś swoje sprawdzone aktywności i chcesz się nimi podzielić zachęcam do zostawienia komentarza:)

Tymczasem zajrzyj do artykułu: Christmas Ideas i pobierz bezpłatne świąteczne materiały na lekcję języka angielskiego:

Link do FB: https://www.facebook.com/riseandshineteachers/

Cześć!

Nazywam się Klaudia Rogalska i pomagam nauczycielom prowadzić nowoczesne lekcje angażujące uczniów poprzez kursy online i kreatywne materiały dydaktyczne. Współpracuję z nauczycielami języków obcych, których uczę nowych umiejętności: prowadzenia lekcji bez kserówki, nauczania online, tworzenia edukacyjnych escape roomów oraz korzystania z nowoczesnych technologii.

Dowiedz się o mnie więcej